2017. dec 21.

Tanácsok emelő vásárláshoz

írta: István alkatrészek
Tanácsok emelő vásárláshoz

Tanácsok emelő vásárlásához

 

Cikkünket azok számára írtuk, akik autójukhoz (személy- vagy teherautójukhoz) szeretnének emelőt vásárolni, és tapasztalatlanságuk, nameg az emelő piacon tapasztalható bőség zavara miatt tanácstalanok, hogy merre is induljanak el ezügyben.

Otthoni célra (tehát a garázsunkban való használatra) négy alapvető emelő fajta közül lehet választani, amiknek lényegét a továbbiakban röviden ismertetjük.

emelő

A négy közül a legelterjedtebb és leguniverzálisabban használható fajta az olajemelő. Helyigénye nagyon kicsi, mindössze annyi helyet foglal, amennyi a talpának az alapterülete. Egy ilyen készülék tulajdonképpen nem más, mint egy álló helyzetű, olajjal működő, hidraulikus munkahenger, aminek a tetejére fekszik fel a teher. Az olaj a munkahengerbe kézzel, egy kar segítségével pumpálható bele az ún. főhenger dugattyújának mozgatása által. A főhenger átmérője a megfelelő áttétel érdekében kisebb, mint a terhet hordó munkahengeré. A szerkezetben egy ún. visszacsapószelep található, ami az olajat a munkahengerbe befele engedi, onnan kifele viszont nem, tehát a kar felfele húzásakor mindig lezár, nehogy a teher visszaessen. A készülékben ezen felül egy leeresztőszelep is található, amellyel a szerelési munka végén visszaengedhetjük autónkat a talajra.

A következő emelőfajtáról, a trapézemelőről, nekem mindig egy colostok jut az eszembe. Ennek az emelőfajtának a helyigénye valamivel nagyobb, mint az olajemelőjé, mert leengedett állapotában  oldalirányban kiszélesedik. Működési elve nagyon egyszerű, ami meglehetősen üzembiztossá teszi. Egy menetes orsót kell benne forgatni egy kézi kar segítségével, és ez az orsó oldalirányban összenyomja a „colostokot”, ami ettől függőleges irányban kitágul, ezáltal emelő hatást eredményezve.

Az olajemelő egy módosított változatának is tekinthető a négy tárgyalt emelőfajta közül a legnagyobb helyet foglaló, ezért cserében viszont kerekeken guruló (tehát az autónk alá egyszerűen betolható) krokodilemelő. Ezekben is egy olajjal működtetett, kézi meghajtású munkahenger végzi az emelést, de nem közvetlenül, hanem az emelő szájszerű első részének felnyitása által. Ez az emelő működés közben olyan látvány, mintha egy krokodil az orrával emelne.

És végül beszéljünk a fogasléces emelőről. Ennek a fajtának a „gerincét” (gyakorlatilag szó szerint azt) egy fogasléc adja, amin, hasonlóan a fogaskerekűhöz, egy kézi karral, nagy áttételen keresztül hajtott fogaskerék gördül felfele emeléskor. Működési elve bonyolultabb, mint a trapézemelőé, de egyszerűbb, mint az olaj- és krokodilemelőé, így a meghibásodás esélyét tekintve is ezek között foglal helyet.

 

Szólj hozzá